Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

  • 10/03/2016
Rehabilitacja w Bochni w pewny zakresie możliwa również u fizjoterapeuty.

Jaka jest różnica pomiędzy rehabilitacją a fizjoterapią? Czy można te pojęcia stosować wymiennie?

Rehabilitacja

Większości z nas pojęcie rehabilitacji kojarzy się z procesem powrotu do zdrowia. Całkiem słusznie, gdyż według definicji słownika PWN oznacza ona: „przystosowanie do normalnego życia w społeczeństwie osób, które utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną bądź mają wady wrodzone”.

Rehabilitacja jest jednak pojęciem szerszym od fizjoterapii, koncentrując się nie tylko na ciele, ale i umyśle. To kompleksowe działanie, mające na celu pomoc w odzyskaniu sprawności po ciężkich przeżyciach. Takich, które powodują diametralną zmianę trybu życia i nierzadko wycofanie z normalnego funkcjonowania.

Fizjoterapia

Fizjoterapia z kolei koncentruje się na fizycznym aspekcie przywracania sprawności. Fizjoterapeuci pracują z ciałem, uwalniając je od napięć i bólu, przywracając i zwiększając wydolność organizmu. Dokonują tego z wykorzystaniem kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu leczniczego.

Kinezyterapia skupia się na odpowiednio dobranych do schorzenia ćwiczeniach fizycznych. Nierzadko wykorzystuje się tutaj piłki, taśmy, kije i inne rekwizyty. Ciało wzmacniane jest przez ruch.

Z fizykoterapią wiążą się zabiegi takie, jak krioterapia, hydroterapia czy leczenie prądami małej częstotliwości. Będą to więc wszelkie fizyczne bodźce oddziaływujące na ciało.

Trzecim, niezmiernie ważnym elementem fizjoterapii jest masaż leczniczy. To specyficzny rodzaj masażu, który może przebiegać zupełnie inaczej, niż jego relaksacyjna wersja. Jego celem jest zmniejszenie napięć mięśniowych w wadliwie funkcjonujących rejonach ciała.

Dobór odpowiednich metod oraz ich umiejętne łączenie determinuje sukces powrotu do zdrowia niesprawnych obszarów ciała.

Kompleksowa regeneracja

Choć rehabilitacja i fizjoterapia to dwa różne pojęcia, doskonale się uzupełniają. Skuteczność pracy z ciałem w dużej mierze uwarunkowana jest sprawnie funkcjonującą psychiką pacjenta. I odwrotnie – umysł zdecydowanie lepiej pracuje w połączeniu z optymalną wydolnością organizmu. Tu sprawdza się powiedzenie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

Zapraszamy na konsultacje i zabiegi  rehabilitacyjne do Bochni i Sącza.